- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM714249/JM714210
JM714249/JM714210 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM714249/JM714210 interchange Fersa | NSK | KOYO | Timken | FBJ JM714249/JM714210 | |
| JM714249/JM714210 cross reference Fersa | NSK | KOYO | Timken | FBJ JM714249/JM714210 | |
| JM714249/JM714210 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM714249/JM714210 |
| d: | 31.000 mm1.2205 in |
| D: | M714200 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 95 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 107.95 mm4.25 in |
| Series: | 87.88 mm3.46 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 115.10 mm4.56 in |
| Design Units: | 82.80 mm3.26 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 120.000 mm4.7244 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6


JM714249/JM714210 PDF download