- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32314CM/Y32314CM
X32314CM/Y32314CM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32314CM/Y32314CM interchange LOYAL X32314CM/Y32314CM | |
| X32314CM/Y32314CM cross reference LOYAL X32314CM/Y32314CM | |
| X32314CM/Y32314CM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32314CM/Y32314CM |
| d: | 54 mm2.126 in |
| D: | Obsolete |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 141.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 133.10 mm5.24 in |
| Series: | 93.98 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 141.00 mm5.57 in |
| Design Units: | 86.11 mm3.39 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1


X32314CM/Y32314CM PDF download