  • E/TU/TRB/35MM/ECC
E/TU/TRB/35MM/ECC Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Take Up: Wide Slot Bearing
E/TU/TRB/35MM/ECC interchange LOYAL E/TU/TRB/35MM/ECC
E/TU/TRB/35MM/ECC cross reference LOYAL E/TU/TRB/35MM/ECC
E/TU/TRB/35MM/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TU/TRB/35MM/ECC
d: 2.28
D: 1.89
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 8.00 lb
Width: 0883450505383
Size: 1.378 in35 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 3820 rpm
UPC Code: 1.31
Shaft Size Type: 5000 lb
Shaft Size 1.378 in35 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight8.00 lb
UPC Code0883450505383
Type E Closed Cover NumberEUC-B
Dimension B 3 in
Dimension L 5-3/32 in
Dimension A1 17/32 in
Dimension L3 2-3/4 in
Dimension N 7/8 in
Dimension N1 5/8 in
Dimension H2 2-7/16 in
Dimension N2 1-7/16 in
Dimension d1 2-3/4 in
Dimension H1 3-1/2 in
Dimension H 4-1/8 in
Dimension A2 2-1/16 in
Dimension Ac 3.0575 in
Dimension d2 3.345 in