- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XUA30216/Y30216
XUA30216/Y30216 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XUA30216/Y30216 interchange Timken XUA30216/Y30216 | |
| XUA30216/Y30216 cross reference Timken XUA30216/Y30216 | |
| XUA30216/Y30216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XUA30216/Y30216 |
| d: | 28.250 mm1.1122 in |
| D: | 30216 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 80.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 127.00 mm5.00 in |
| Series: | 86.11 mm3.39 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 133.35 mm5.25 in |
| Design Units: | 82.04 mm3.23 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1


XUA30216/Y30216 PDF download