- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JN7049/JN7010
JN7049/JN7010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JN7049/JN7010 interchange LOYAL JN7049/JN7010 | |
| JN7049/JN7010 cross reference LOYAL JN7049/JN7010 | |
| JN7049/JN7010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JN7049/JN7010 |
| d: | 52 mm2.0472 in |
| D: | JN7000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 133.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 120.90 mm4.76 in |
| Series: | 96.01 mm3.78 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 133.10 mm5.24 in |
| Design Units: | 81.03 mm3.19 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1


JN7049/JN7010 PDF download