- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM612949/JM612910V
JM612949/JM612910V Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM612949/JM612910V interchange LOYAL JM612949/JM612910V | |
| JM612949/JM612910V cross reference LOYAL JM612949/JM612910V | |
| JM612949/JM612910V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM612949/JM612910V |
| d: | 29.000 mm1.1417 in |
| D: | M612900 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 76.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 103.12 mm4.06 in |
| Series: | 83.06 mm3.27 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 110.00 mm4.35 in |
| Design Units: | 76.96 mm3.03 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 115.000 mm4.5276 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2


JM612949/JM612910V PDF download