- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30213M/Y30213M
X30213M/Y30213M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30213M/Y30213M interchange Timken X30213M/Y30213M | |
| X30213M/Y30213M cross reference Timken X30213M/Y30213M | |
| X30213M/Y30213M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30213M/Y30213M |
| d: | 24.750 mm0.9744 in |
| D: | 30213M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 60.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 109.98 mm4.33 in |
| Series: | 76.96 mm3.03 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 115.06 mm4.53 in |
| Design Units: | 73.91 mm2.91 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 120.000 mm4.7244 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 65.000 mm2.5591 in |
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1


X30213M/Y30213M PDF download