- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30313/Y30313
X30313/Y30313 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30313/Y30313 interchange Timken X30313/Y30313 | |
| X30313/Y30313 cross reference Timken X30313/Y30313 | |
| X30313/Y30313 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30313/Y30313 |
| d: | 36 mm1.4173 in |
| D: | 30313 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 87.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 124.97 mm4.92 in |
| Series: | 80.01 mm3.15 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 131.10 mm5.19 in |
| Design Units: | 74.93 mm2.95 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 65.000 mm2.5591 in |
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8


X30313/Y30313 PDF download