- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30312/Y30312
X30312/Y30312 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30312/Y30312 interchange Timken X30312/Y30312 | |
| X30312/Y30312 cross reference Timken X30312/Y30312 | |
| X30312/Y30312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30312/Y30312 |
| d: | 33.500 mm1.3189 in |
| D: | 30312 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 75.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 116.08 mm4.57 in |
| Series: | 73.91 mm2.91 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 121.90 mm4.80 in |
| Design Units: | 69.09 mm2.72 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2


X30312/Y30312 PDF download