- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30212/Y30212
X30212/Y30212 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30212/Y30212 interchange Timken X30212/Y30212 | |
| X30212/Y30212 cross reference Timken X30212/Y30212 | |
| X30212/Y30212 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30212/Y30212 |
| d: | 23.750 mm0.9350 in |
| D: | 30212 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 44.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 99.06 mm3.90 in |
| Series: | 70.1 mm2.76 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 103.89 mm4.09 in |
| Design Units: | 66.04 mm2.6 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 110.000 mm4.3307 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6


X30212/Y30212 PDF download