- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32211/Y32211
X32211/Y32211 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32211/Y32211 interchange Timken X32211/Y32211 | |
| X32211/Y32211 cross reference Timken X32211/Y32211 | |
| X32211/Y32211 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32211/Y32211 |
| d: | 26.750 mm1.0531 in |
| D: | 32211 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 46.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 89.92 mm3.54 in |
| Series: | 65.02 mm2.56 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 95.5 mm3.76 in |
| Design Units: | 61.98 mm2.44 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 100.000 mm3.9370 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


X32211/Y32211 PDF download