- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM207049AC/JM207010A
JM207049AC/JM207010A Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM207049AC/JM207010A interchange LOYAL JM207049AC/JM207010A | |
| JM207049AC/JM207010A cross reference LOYAL JM207049AC/JM207010A | |
| JM207049AC/JM207010A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM207049AC/JM207010A |
| d: | 30.000 mm1.1811 in |
| D: | M207000 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 0.25 mm0.010 in |
| r1(min): | 56.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 87.12 mm3.43 in |
| Series: | 62.99 mm2.48 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 91.90 mm3.62 in |
| Design Units: | 61.98 mm2.44 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 95.000 mm3.7402 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


JM207049AC/JM207010A PDF download