- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM506849/JLM506812
JLM506849/JLM506812 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM506849/JLM506812 interchange LOYAL JLM506849/JLM506812 | |
| JLM506849/JLM506812 cross reference LOYAL JLM506849/JLM506812 | |
| JLM506849/JLM506812 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM506849/JLM506812 |
| d: | 26.000 mm1.0236 in |
| D: | LM506800 |
| B: | 0.51 mm0.02 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 45.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 83.06 mm3.27 in |
| Series: | 62.99 mm2.48 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 86.40 mm3.40 in |
| Design Units: | 60.96 mm2.4 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1


JLM506849/JLM506812 PDF download