- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JH307748/JH307710
JH307748/JH307710 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JH307748/JH307710 interchange LOYAL JH307748/JH307710 | |
| JH307748/JH307710 cross reference LOYAL JH307748/JH307710 | |
| JH307748/JH307710 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JH307748/JH307710 |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | H307700 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 72 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 97.03 mm3.82 in |
| Series: | 71.12 mm2.8 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 103.90 mm4.11 in |
| Design Units: | 64.01 mm2.52 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 110.000 mm4.3307 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


JH307748/JH307710 PDF download