- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33210/Y33210
X33210/Y33210 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33210/Y33210 interchange Timken X33210/Y33210 | |
| X33210/Y33210 cross reference Timken X33210/Y33210 | |
| X33210/Y33210 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33210/Y33210 |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | 33210 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 48.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 80.01 mm3.15 in |
| Series: | 60.96 mm2.4 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 86.40 mm3.40 in |
| Design Units: | 56.90 mm2.24 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1


X33210/Y33210 PDF download