- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32010X/Y32010X
X32010X/Y32010X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32010X/Y32010X interchange Timken X32010X/Y32010X | |
| X32010X/Y32010X cross reference Timken X32010X/Y32010X | |
| X32010X/Y32010X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32010X/Y32010X |
| d: | 20.000 mm0.7874 in |
| D: | 32010X |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 34 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 72.90 mm2.87 in |
| Series: | 57.91 mm2.28 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 77.00 mm3.05 in |
| Design Units: | 55.88 mm2.2 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8


X32010X/Y32010X PDF download