- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM205149A/JM205110A
JM205149A/JM205110A Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM205149A/JM205110A interchange LOYAL JM205149A/JM205110A | |
| JM205149A/JM205110A cross reference LOYAL JM205149A/JM205110A | |
| JM205149A/JM205110A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM205149A/JM205110A |
| d: | 28.000 mm1.1024 in |
| D: | M205100 |
| B: | 0.76 mm0.03 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 48.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 81.03 mm3.19 in |
| Series: | 67.06 mm2.64 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 85.10 mm3.39 in |
| Design Units: | 56.90 mm2.24 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6


JM205149A/JM205110A PDF download