- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM104946/JLM104914
JLM104946/JLM104914 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM104946/JLM104914 interchange LOYAL JLM104946/JLM104914 | |
| JLM104946/JLM104914 cross reference LOYAL JLM104946/JLM104914 | |
| JLM104946/JLM104914 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM104946/JLM104914 |
| d: | 21.500 mm0.8465 in |
| D: | LM104900 |
| B: | 0.76 mm0.03 in |
| r(min): | 3.560 mm0.14 in |
| r1(min): | 38.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 77.98 mm3.07 in |
| Series: | 60.96 mm2.4 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 82.00 mm3.23 in |
| Design Units: | 55.12 mm2.17 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 88.000 mm3.4646 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


JLM104946/JLM104914 PDF download