- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAB/32009X/Y32009X
XAB/32009X/Y32009X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAB/32009X/Y32009X interchange LOYAL XAB/32009X/Y32009X | |
| XAB/32009X/Y32009X cross reference LOYAL XAB/32009X/Y32009X | |
| XAB/32009X/Y32009X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAB/32009X/Y32009X |
| d: | 20.000 mm0.7874 in |
| D: | 32009X |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 0 mm0 in |
| r1(min): | 28.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 68.07 mm2.68 in |
| Series: | 57.91 mm2.28 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 71.90 mm2.87 in |
| Design Units: | 51.05 mm2.01 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 45.000 mm1.7717 in |
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


XAB/32009X/Y32009X PDF download