- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32009XCM/Y32009XCM
X32009XCM/Y32009XCM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32009XCM/Y32009XCM interchange LOYAL X32009XCM/Y32009XCM | |
| X32009XCM/Y32009XCM cross reference LOYAL X32009XCM/Y32009XCM | |
| X32009XCM/Y32009XCM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32009XCM/Y32009XCM |
| d: | 20.000 mm0.7874 in |
| D: | 32009XC |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 29.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 68.07 mm2.68 in |
| Series: | 53.09 mm2.09 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 71.90 mm2.87 in |
| Design Units: | 51.05 mm2.01 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 45.000 mm1.7717 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1


X32009XCM/Y32009XCM PDF download