- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XKA32008XF/Y32008XZ
XKA32008XF/Y32008XZ Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XKA32008XF/Y32008XZ interchange Timken XKA32008XF/Y32008XZ | |
| XKA32008XF/Y32008XZ cross reference Timken XKA32008XF/Y32008XZ | |
| XKA32008XF/Y32008XZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XKA32008XF/Y32008XZ |
| d: | 19.000 mm0.7480 in |
| D: | 32008X |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 24.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 60.96 mm2.40 in |
| Series: | 50.04 mm1.97 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 66.00 mm2.60 in |
| Design Units: | 45.97 mm1.81 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 68.000 mm2.6772 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 41.000 mm1.6142 in |
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


XKA32008XF/Y32008XZ PDF download