- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33008/Y33008
X33008/Y33008 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33008/Y33008 interchange LOYAL X33008/Y33008 | |
| X33008/Y33008 cross reference LOYAL X33008/Y33008 | |
| X33008/Y33008 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33008/Y33008 |
| d: | 22.000 mm0.8661 in |
| D: | 33008 |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 28.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 61.98 mm2.44 in |
| Series: | 46.99 mm1.85 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 66.00 mm2.60 in |
| Design Units: | 45.47 mm1.79 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 68.000 mm2.6772 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 40 mm1.5748 in |
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4


X33008/Y33008 PDF download