- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XBA32308/B/Y32308/B
XBA32308/B/Y32308/B Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XBA32308/B/Y32308/B interchange LOYAL XBA32308/B/Y32308/B | |
| XBA32308/B/Y32308/B cross reference LOYAL XBA32308/B/Y32308/B | |
| XBA32308/B/Y32308/B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XBA32308/B/Y32308/B |
| d: | 35.250 mm1.3878 in |
| D: | 32308-B |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 38.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 75.95 mm2.99 in |
| Series: | 57.91 mm2.28 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 84.10 mm3.34 in |
| Design Units: | 49.02 mm1.93 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 40 mm1.5748 in |
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2


XBA32308/B/Y32308/B PDF download