- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32308/B/Y32308/B
X32308/B/Y32308/B Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32308/B/Y32308/B interchange LOYAL X32308/B/Y32308/B | |
| X32308/B/Y32308/B cross reference LOYAL X32308/B/Y32308/B | |
| X32308/B/Y32308/B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32308/B/Y32308/B |
| d: | 35.250 mm1.3878 in |
| D: | 32308-B |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 38.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 75.95 mm2.99 in |
| Series: | 57.91 mm2.28 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 84.10 mm3.34 in |
| Design Units: | 49.02 mm1.93 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 90.000 mm3.5433 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 40 mm1.5748 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3


X32308/B/Y32308/B PDF download