- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JL69349AX/JL69310E
JL69349AX/JL69310E Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JL69349AX/JL69310E interchange LOYAL JL69349AX/JL69310E | |
| JL69349AX/JL69310E cross reference LOYAL JL69349AX/JL69310E | |
| JL69349AX/JL69310E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JL69349AX/JL69310E |
| d: | 19.000 mm0.7480 in |
| D: | L69300 |
| B: | 0.51 mm0.02 in |
| r(min): | 0.25 mm0.010 in |
| r1(min): | 18.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 55.88 mm2.20 in |
| Series: | 42.93 mm1.69 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 60.96 mm2.40 in |
| Design Units: | 42.93 mm1.69 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 63.000 mm2.4803 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 38.000 mm1.4961 in |
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


JL69349AX/JL69310E PDF download