- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JL26749F/JL26710
JL26749F/JL26710 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JL26749F/JL26710 interchange Fersa | Neutral | URB | SKF | Timken JL26749F/JL26710 | |
| JL26749F/JL26710 cross reference Fersa | Neutral | URB | SKF | Timken JL26749F/JL26710 | |
| JL26749F/JL26710 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JL26749F/JL26710 |
| d: | 14.500 mm0.5709 in |
| D: | L26700 |
| B: | 1.27 mm0.050 in |
| r(min): | 0 mm0 in |
| r1(min): | 13.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 46.99 mm1.85 in |
| Series: | 41.91 mm1.65 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 51.10 mm2.05 in |
| Design Units: | 35.56 mm1.4 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 53.000 mm2.0866 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 32.000 mm1.2598 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1


JL26749F/JL26710 PDF download