- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32006X/YGA32006X
X32006X/YGA32006X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32006X/YGA32006X interchange Timken X32006X/YGA32006X | |
| X32006X/YGA32006X cross reference Timken X32006X/YGA32006X | |
| X32006X/YGA32006X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32006X/YGA32006X |
| d: | 17.000 mm0.6693 in |
| D: | 32006X |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 12.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 53.09 mm2.09 in |
| Series: | 37.59 mm1.48 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 55.88 mm2.20 in |
| Design Units: | 36.07 mm1.42 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 62 mm2.4409 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 30 mm1.1811 in |
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3


X32006X/YGA32006X PDF download