- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32206/B/Y32206/B
X32206/B/Y32206/B Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32206/B/Y32206/B interchange LOYAL X32206/B/Y32206/B | |
| X32206/B/Y32206/B cross reference LOYAL X32206/B/Y32206/B | |
| X32206/B/Y32206/B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32206/B/Y32206/B |
| d: | 21.250 mm0.8366 in |
| D: | 32206-B |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 14.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 53.09 mm2.09 in |
| Series: | 39.62 mm1.56 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 59.44 mm2.34 in |
| Design Units: | 36.58 mm1.44 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 62 mm2.4409 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 30 mm1.1811 in |
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


X32206/B/Y32206/B PDF download