- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30205M/Y30205M
X30205M/Y30205M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30205M/Y30205M interchange Timken X30205M/Y30205M | |
| X30205M/Y30205M cross reference Timken X30205M/Y30205M | |
| X30205M/Y30205M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30205M/Y30205M |
| d: | 16.250 mm0.6398 in |
| D: | 30205M |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 45.47 mm1.79 in |
| Series: | 32.51 mm1.28 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 49.00 mm1.93 in |
| Design Units: | 30.99 mm1.22 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 52.000 mm2.0472 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.000 mm0.9843 in |
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1


X30205M/Y30205M PDF download