- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30303/Y30303
X30303/Y30303 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30303/Y30303 interchange Timken X30303/Y30303 | |
| X30303/Y30303 cross reference Timken X30303/Y30303 | |
| X30303/Y30303 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30303/Y30303 |
| d: | 15.250 mm0.6004 in |
| D: | 30303 |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 5.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 41.40 mm1.63 in |
| Series: | 22.61 mm0.89 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 43.43 mm1.71 in |
| Design Units: | 21.59 mm0.85 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 47.000 mm1.8504 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 17.000 mm0.6693 in |
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3


X30303/Y30303 PDF download