- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAA32004X/YAA32004X
XAA32004X/YAA32004X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAA32004X/YAA32004X interchange Timken XAA32004X/YAA32004X | |
| XAA32004X/YAA32004X cross reference Timken XAA32004X/YAA32004X | |
| XAA32004X/YAA32004X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAA32004X/YAA32004X |
| d: | 15.000 mm0.5906 in |
| D: | 32004X |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 6.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 36.58 mm1.44 in |
| Series: | 28.96 mm1.14 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 40.39 mm1.59 in |
| Design Units: | 25.4 mm1 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 42.000 mm1.6535 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 20.000 mm0.7874 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285


XAA32004X/YAA32004X PDF download