- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30204M/Y30204M
X30204M/Y30204M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30204M/Y30204M interchange Timken X30204M/Y30204M | |
| X30204M/Y30204M cross reference Timken X30204M/Y30204M | |
| X30204M/Y30204M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30204M/Y30204M |
| d: | 15.250 mm0.6004 in |
| D: | 30204M |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 7.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 40.89 mm1.61 in |
| Series: | 27.43 mm1.08 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 43.94 mm1.73 in |
| Design Units: | 25.91 mm1.02 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 47.000 mm1.8504 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 20.000 mm0.7874 in |
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5


X30204M/Y30204M PDF download