Precision Ball Bearings
- Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300WI, 9100WI, 200WI, 300WI)
- 3MM304WI
3MM304WI Bearing | Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300WI, 9100WI, 200WI, 300WI)
| 3MM304WI interchange timken 3MM304WI | |
| 3MM304WI cross reference timken 3MM304WI | |
| 3MM304WI Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3MM304WI |
| d: | 1 mm0.039 in |
| D: | 1 mm0.039 in |
| B: | 58000 rpm |
| r(min): | 29000 rpm |
| r1(min): | 10.318750 mm13/32 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 46.600 mm1.840 in |
| Weight: | 29.900 mm1.180 in |
| Radius Rs min: | 52.00 mm2.0472 in |
| Outside Ring Width B: | 20.00 mm0.7874 in |
| Outside Diameter D: | 25 º |
| Features: | 20900 N4700 lbf |
Weight: 135.800 mm5.350 in
Radius Rs min: 1.50 mm0.059 in
Outside Ring Width B: 1.50 mm0.059 in
Outside Diameter D: 20880 rpm
Features: 10440 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 15.081250 mm19/32 in
Weight: 80.200 mm3.160 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 30600 rpm
Features: 15300 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 7.143750 mm9/32 in
Weight: 118.500 mm4.660 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 22200 rpm
Features: 11100 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 10.318750 mm13/32 in
Weight: 104.400 mm4.110 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 23200 rpm
Features: 11600 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 8.73125 mm11/32 in


3MM304WI PDF download