Precision Ball Bearings
- High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
- 2MMVC9320HX
2MMVC9320HX Bearing | High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
| 2MMVC9320HX interchange timken 2MMVC9320HX | |
| 2MMVC9320HX cross reference timken 2MMVC9320HX | |
| 2MMVC9320HX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 2MMVC9320HX |
| d: | 1 mm0.039 in |
| D: | 1 mm0.039 in |
| B: | 27360 rpm |
| r(min): | 13680 rpm |
| r1(min): | 10.318750 mm13/32 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 131.000 mm5.1600 in |
| Weight: | 109.500 mm4.310 in |
| Radius Rs min: | 140.00 mm5.5118 in |
| Outside Ring Width B: | 100.00 mm3.937 in |
| Outside Diameter D: | 15 º |
| Features: | 31400 N7060 lbf |
Weight: 28.600 mm1.130 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 138960 rpm
Features: 69480 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 4.762500 mm0.18750 in
Weight: 112.700 mm4.440 in
Radius Rs min: 1 mm0.039 in
Outside Ring Width B: 1 mm0.039 in
Outside Diameter D: 29280 rpm
Features: 14640 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 10.31880 mm13/32 in
Weight: 25.500 mm1.010 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 189360 rpm
Features: 94680 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 4.762500 mm0.18750 in
Weight: 23.200 mm0.920 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 185280 rpm
Features: 92640 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 3.968750 mm5/32 in


2MMVC9320HX PDF download