- High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
- 2MMV9311HX
2MMV9311HX Bearing | High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
| 2MMV9311HX interchange timken 2MMV9311HX | |
| 2MMV9311HX cross reference timken 2MMV9311HX | |
| 2MMV9311HX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 2MMV9311HX |
| d: | 1 mm0.039 in |
| D: | 1 mm0.039 in |
| B: | 41400 rpm |
| r(min): | 20700 rpm |
| r1(min): | 7.143750 mm9/32 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 75.200 mm2.960 in |
| Weight: | 60.400 mm2.380 in |
| Radius Rs min: | 80.00 mm3.1496 in |
| Outside Ring Width B: | 55.00 mm2.1654 in |
| Outside Diameter D: | 15 º |
| Features: | 14500 N3260 lbf |
Weight: 25.500 mm1.000 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 160320 rpm
Features: 80160 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 2.778252 mm0.109380 in
Weight: 25.500 mm1.010 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 157800 rpm
Features: 78900 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 4.762500 mm0.18750 in
Weight: 23.200 mm0.920 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 185280 rpm
Features: 92640 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 3.968750 mm5/32 in
Weight: 38.700 mm1.520 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 100320 rpm
Features: 50160 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 3.571875 mm0.140625 in


2MMV9311HX PDF download