Deep Groove Ball Bearings
- Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
- 62210/2RS
62210/2RS Bearing | Wide Section Ball Bearings (62000, 63000)
| 62210/2RS interchange LOYAL 62210/2RS | |
| 62210/2RS cross reference LOYAL 62210/2RS | |
| 62210/2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 62210/2RS |
| d: | 0.470 Kg |
| D: | 1.100 mm |
| B: | 23.000 mm |
| r(min): | 90.000 mm |
| r1(min): | 8500 rpm |
| Width: | 8500 rpm |
| Size: | Contact Seals |
| Weight: | 35.1 kN |
| Radius Rs min: | C0 (Normal) |
| Outside Ring Width B: | 23.2 kN |
| Outside Diameter D: | 50 mm |
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.440 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 23.000 mm
Features: 80.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 10000 rpm
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.3 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 24.000 mm
Features: 62.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 14000 rpm
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.230 Kg
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 20.000 mm
Features: 62.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 13000 rpm
Weight: Contact Seals
Radius Rs min: 0.030 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 12.000 mm
Features: 26.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 33000 rpm


62210/2RS PDF download