  • 16004/2RS
16004/2RS Bearing | Narrow Section Ball Bearings (16000, 16100)
16004/2RS interchange LOYAL 16004/2RS
16004/2RS cross reference LOYAL 16004/2RS
16004/2RS Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 16004/2RS
d: 0.050 Kg
D: 0.300 mm
B: 8.000 mm
r(min): 42.000 mm
r1(min): 20000 rpm
Width: 13000 rpm
Size: Contact Seals
Weight: 6.3 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 3.8 kN
Outside Diameter D: 20 mm
16014
Weight: Open
Radius Rs min: 0.43 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 13.000 mm
Features: 110.000 mm