- 16004/2RS
16004/2RS Bearing | Narrow Section Ball Bearings (16000, 16100)
| 16004/2RS interchange LOYAL 16004/2RS | |
| 16004/2RS cross reference LOYAL 16004/2RS | |
| 16004/2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16004/2RS |
| d: | 0.050 Kg |
| D: | 0.300 mm |
| B: | 8.000 mm |
| r(min): | 42.000 mm |
| r1(min): | 20000 rpm |
| Width: | 13000 rpm |
| Size: | Contact Seals |
| Weight: | 6.3 kN |
| Radius Rs min: | C3 |
| Outside Ring Width B: | 3.8 kN |
| Outside Diameter D: | 20 mm |
Weight: Open
Radius Rs min: 0.74 Kg
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 16.000 mm
Features: 150.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 5400 rpm
Weight: Open
Radius Rs min: 0.100 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 9.000 mm
Features: 62.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 12000 rpm
Radius Rs min: 0.18 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 10.000 mm
Features: 80.000 mm
Radius Rs min: 0.57 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 14.000 mm
Features: 130.000 mm