- 61906/ZZ/C3
61906/ZZ/C3 Bearing | Thin Section Ball Bearings (61700, 61800, 61900)
| 61906/ZZ/C3 interchange LOYAL 61906/ZZ/C3 | |
| 61906/ZZ/C3 cross reference LOYAL 61906/ZZ/C3 | |
| 61906/ZZ/C3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 61906/ZZ/C3 |
| d: | 0.044 Kg |
| D: | 0.300 mm |
| B: | 9.000 mm |
| r(min): | 47.000 mm |
| r1(min): | Shields |
| Width: | 7.2 kN |
| Size: | C3 |
| Weight: | 5 kN |
| Radius Rs min: | 30 mm |
| Outside Ring Width B: | 17000 rpm |
| Outside Diameter D: | 14000 rpm |
Weight: C3
Radius Rs min: 1.170 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 20.000 mm
Features: 190.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
Weight: C3
Radius Rs min: 0.034 Kg
Outside Ring Width B: 0.300 mm
Outside Diameter D: 6.000 mm
Features: 62.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
Outside Ring Width B: 1.000 mm
Outside Diameter D: 13.000 mm
Features: 90.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Shields
Weight: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 28.000 mm
Features: 300.000 mm