  • 61903/2RS/C3
61903/2RS/C3 Bearing | Thin Section Ball Bearings (61700, 61800, 61900)
61903/2RS/C3 interchange LOYAL 61903/2RS/C3
61903/2RS/C3 cross reference LOYAL 61903/2RS/C3
61903/2RS/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 61903/2RS/C3
d: 0.016 Kg
D: 0.300 mm
B: 7.000 mm
r(min): 30.000 mm
r1(min): Contact Seals
Width: 4.6 kN
Size: C3
Weight: 2.6 kN
Radius Rs min: 17 mm
Outside Ring Width B: 26000 rpm
Outside Diameter D: 22000 rpm
61814/2RS
Weight: C0 (Normal)
Radius Rs min: 0.140 Kg
Outside Ring Width B: 0.600 mm
Outside Diameter D: 10.000 mm
Features: 90.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Contact Seals
61830/C3
Weight: C3
Radius Rs min: 1.170 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 20.000 mm
Features: 190.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
61830
Weight: C0 (Normal)
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 20.000 mm
Features: 190.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: Open
61932MO
Radius Rs min: 3.12 Kg
Outside Ring Width B: 2.000 mm
Outside Diameter D: 28.000 mm
Features: 220.000 mm