  • 61909/2RS
61909/2RS Bearing | Thin Section Ball Bearings (61700, 61800, 61900)
61909/2RS interchange LOYAL 61909/2RS
61909/2RS cross reference LOYAL 61909/2RS
61909/2RS Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 61909/2RS
d: 0.123 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 68.000 mm
r1(min): Contact Seals
Width: 14.1 kN
Size: C0 (Normal)
Weight: 10.9 kN
Radius Rs min: 45 mm
Outside Ring Width B: 11000 rpm
Outside Diameter D: 10000 rpm
61830
Weight: C0 (Normal)
Radius Rs min: 1.170 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 20.000 mm
Features: 190.000 mm