- Loyal
- UCFA206-20
UCFA206-20 Bearing | Loyal
| UCFA206-20 interchange FYH UCFA206-20 | |
| UCFA206-20 cross reference FYH UCFA206-20 | |
| UCFA206-20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCFA206-20 |
| d | 31,75 mm |
| A | 30 mm |
| B | 38,1 mm |
| H | 141 mm |
| J | 117 mm |
| L | 83 mm |
| N | 11 mm |
| S | 15,9 mm |
| L1 | 68 mm |
| N2 | 12 mm |
| A0 | 40 mm |
| A1 | 13 mm |
| N1 | 56 mm |
| A2 | 17,8 mm |
| Weight | 1 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Bearing number | UCFA206-20 |
| Bore Diameter (mm) | 31,75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,3 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



UCFA206-20 PDF download