- Loyal
- UCF217-52E
UCF217-52E Bearing | Loyal
| UCF217-52E interchange FYH UCF217-52E | |
| UCF217-52E cross reference FYH UCF217-52E | |
| UCF217-52E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF217-52E |
| d | 82,55 mm |
| A | 63 mm |
| B | 85,7 mm |
| J | 175 mm |
| L | 220 mm |
| N | 19 mm |
| S | 34,1 mm |
| A0 | 87,6 mm |
| A1 | 24 mm |
| A2 | 36 mm |
| Weight | 8,9 Kg |
| Bolt (G) | 11/16 |
| Bearing number | UCF217-52E |
| Bore Diameter (mm) | 82,55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 84 kN |
| Basic static load rating (C0) | 61,9 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



UCF217-52E PDF download