- Loyal
- 6014NR
6014NR Bearing | Loyal
| 6014NR interchange KOYO 6014NR | |
| 6014NR cross reference KOYO 6014NR | |
| 6014NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014NR |
| f | 2,41 mm |
| d | 70 mm |
| D | 110 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| a | 2,87 mm |
| b | 2,85 mm |
| Cr | 47.6 |
| f0 | 15.6 |
| Cu | 1.80 |
| D2 | 116,6 mm |
| D1 | 106,81 mm |
| C0r | 30.9 |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| r min. | 1,1 mm |
| r(min) | 1.1 |
| UNSPSC | 31171504 |
| Weight | 0,602 Kg |
| r1(min) | 0.5 |
| da(min) | 76.5 |
| D2(min) | 116.6 |
| Da(max) | 103.5 |
| rb(max) | 0.5 |
| ra(max) | 1 |
| Dx(min) | 118 |
| r0 max. | 0,6 mm |
| r1 min. | 0,5 mm |
| da min. | 76,5 mm |
| Cy(max) | 5.03 |
| Da max. | 103,5 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Oil lub. | 7200 |
| Snap Ring | Yes |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 20 |
| Grease lub. | 6100 |
| f(�}0.05) | 2.41 |
| Bearing No. | 6014NR |
| Weight / LBS | 1.32718 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 6014NR |
| Other Features | Deep Groove | With Snap Ring |
| Keyword String | Ball |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.602 |
| Long Description | 70MM Bore; 110MM Outside Diameter; 20MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage |
| Outer Race Width | 0.787 Inch | 20 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.684 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7200 r/min |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 6100 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 30,9 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,1 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



6014NR PDF download