- Loyal
- 6014NKE
6014NKE Bearing | Loyal
| 6014NKE interchange NACHI 6014NKE | |
| 6014NKE cross reference NACHI 6014NKE | |
| 6014NKE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014NKE |
| C | 20 mm |
| d | 70 mm |
| D | 110 mm |
| B | 20 mm |
| Weight | 0.607 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| Da max. | 104 mm |
| ra max. | 1.0 mm |
| da min. | 76 mm |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014NKE |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6014NKE PDF download