- Loyal
- 6014N
6014N Bearing | Loyal
| 6014N interchange NSK 6014N | |
| 6014N cross reference NSK 6014N | |
| 6014N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014N |
| a | 2,87 mm |
| r | 1.1 |
| d | 70 mm |
| D | 110 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| b | 2,7 mm |
| fo | 15.6 |
| B_ | 20 |
| ra | 1 |
| C0 | 31 |
| D1 | 106,81 mm |
| D_ | 110 |
| Z_ | 14 |
| rn | 0,5 mm |
| ro | 0.6 |
| DE_ | 101.906 |
| SRI | 6.16 |
| D_a | 103.5 |
| DA_ | 11.906 |
| SRE | 6.16 |
| DI_ | 78.094 |
| yobi | 6014N |
| mass | 0.608 |
| SBRG | 10 |
| bomp | 0 |
| KBRG | 6101 |
| SREX | 0.025 |
| SREN | -0.025 |
| SRIN | -0.025 |
| SDM_ | 90 |
| SRIX | 0.025 |
| ALPHA_ | 0 |
| r min. | 1,1 mm |
| C_conv | 38000 |
| da max | 80,5 mm |
| da min | 76.5 |
| Weight | 0,608 Kg |
| LangID | 1 |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 103,5 mm |
| Oil rpm | 7100 |
| da min. | 76,5 mm |
| r0 max. | 0,6 mm |
| hidYobi | 6014N |
| GRS rpm | 6000 |
| hidTable | ecat_NSRDGB |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Prod_Type3 | DGBB_SR_N_OT |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014N |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7 100 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



6014N PDF download