- Loyal
- 6014N
6014N Bearing | Loyal
| 6014N interchange NACHI 6014N | |
| 6014N cross reference NACHI 6014N | |
| 6014N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014N |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| a | 2.87 mm |
| b | 2.7 mm |
| r1 | 0.5 mm |
| D1 | 106.81 mm |
| Width | 20 mm |
| Weight | 0.580 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| r1 min. | 0.5 mm |
| a (max) | 2.9 mm |
| da (min) | 76 mm |
| Cy (max) | 5 mm |
| Da (max) | 104 mm |
| Dx (min) | 118 mm |
| ra (max) | 1 mm |
| Factor fo | 15.6 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Bore Size | 70 mm |
| Width (mm) | 20 |
| Groove Width | 2.7 mm |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | 6014N |
| Groove Diameter | 106.8 mm |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Radial Clearance | 0.010 to 0.030 mm |
| Static Load Rating | 31,000 N |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Dynamic Load Rating | 38,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Limiting Speed - Oil | 7,100 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6,100 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 6000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



6014N PDF download