- Loyal
- 6014N
6014N Bearing | Loyal
| 6014N interchange KOYO 6014N | |
| 6014N cross reference KOYO 6014N | |
| 6014N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014N |
| C | 20 mm |
| a | 2,87 mm |
| f | 2,41 mm |
| b | 2,85 mm |
| d | 70 mm |
| D | 110 mm |
| B | 20 mm |
| D1 | 106,81 mm |
| D2 | 116,6 mm |
| Weight | 0,602 Kg |
| r min. | 1,1 mm |
| da min. | 76,5 mm |
| Da max. | 103,5 mm |
| r0 max. | 0,6 mm |
| r1 min. | 0,5 mm |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014N |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 6100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30,9 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



6014N PDF download