- Loyal
- 6014LU
6014LU Bearing | Loyal
| 6014LU interchange NTN 6014LU | |
| 6014LU cross reference NTN 6014LU | |
| 6014LU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014LU |
| D | 110,000 mm |
| d | 70,000 mm |
| B | 20,000 mm |
| C | 20,000 mm |
| f0 | 15.6 |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| Mass | 0.6 kg |
| ra max | 1 mm |
| Da max | 103.5 mm |
| da max | 80.5 mm |
| da min | 76.5 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| rs min | 1.1 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Enclosure | 1 Seal |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 20,000 |
| Weight / LBS | 1.33 |
| Inch - Metric | Metric |
| Nlim (grease) | 3,600 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Ball |
| Enclosure Type | Contact Seal |
| Bearing number | 6014LU |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Dynamic load, C | 38 kN |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Static load, C0 | 31 kN |
| Outer Race Width | 0.787 Inch | 20 Millimeter |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Long Description | 70MM Bore; 110MM Outside Diameter; 20MM Outer Race Diameter; 1 Seal; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.6 |
| Bore Diameter (mm) | 70,000 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Outer Diameter (mm) | 110,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Fatigue limit load, Cu | 1.41 kN |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Radial clearance class | CN |
| Manufacturer Item Number | 6014LU |
| Internal Special Features | No |
| Min operating temperature, Tmin | -25 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 110 °C |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.43 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 6.07 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 7.93 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 7.43 Hz |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



6014LU PDF download