- Loyal
- 6014EE
6014EE Bearing | Loyal
| 6014EE interchange SNR 6014EE | |
| 6014EE cross reference SNR 6014EE | |
| 6014EE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014EE |
| D | 110,000 mm |
| d | 70,000 mm |
| B | 20,000 mm |
| C | 20,000 mm |
| f0 | 15.5 |
| d1 | 79.6 mm |
| D1 | 101.1 mm |
| Mass | 0.55 kg |
| Nlim | 3,600 rpm |
| ra max | 1 mm |
| Da max | 103.5 mm |
| da max | 79.6 mm |
| rs min | 1.1 mm |
| da min | 76.5 mm |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20,000 |
| Bearing number | 6014EE |
| Static load, C0 | 30.5 kN |
| Dynamic load, C | 37.5 kN |
| Bore Diameter (mm) | 70,000 |
| Outer Diameter (mm) | 110,000 |
| Fatigue limit load, Cu | 1.39 kN |
| Radial clearance class | CN |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.43 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 5.61 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 7.39 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 7.18 Hz |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6014EE PDF download